Jak sadzić trawy ozdobne?

Niniejszy artykuł pod tytułem Czy warto wybrać trawę samozagęszczającą się Barenbrug? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Czy warto wybrać trawę samozagęszczającą się Barenbrug? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Trawy ozdobne mogą być wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Świetnie komponują się z innymi roślinami oraz obiektami zlokalizowanymi w ogródku. Rośliny te wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji i optymalnych warunków do wzrostu – wówczas wyglądają estetycznie i naprawdę efektownie.

Przygotowanie terenu

Stanowisko na którym zostaną zasadzone trawy ozdobne powinno zostać odpowiednio przygotowane. Darń musi zostać zerwana, z ziemi należy wybrać korzenie oraz części chwastów, które mogą odrastać. Ziemię przekopujemy i dodajemy do niej kompostu. Większość traw ozdobnych wymaga słonecznego stanowiska, przepuszczalnej gleby i umiarkowanej wilgotności. Oczywiście wiele zależy od gatunku, dlatego też przed sadzeniem zawsze warto sprawdzić wymagania zakupionej trawy.

Sadzenie

Przed posadzeniem trawy dobrze będzie zamoczyć bryłę korzeniową rośliny w wodzie. Dzięki temu uda się usunąć pęcherze powietrza, a sadzonka w dobrej formie wytrzyma czas niezbędny do jej posadzenia. Na przygotowanym gruncie należy wykopać jamkę dwukrotnie większą od bryły korzeniowej, w której umieszcza się korzenie sadzonki. Do ich przysypania wykorzystuje się ziemię przemieszaną z piaskiem oraz z kompostem. Po przysypaniu korzeni trawy, warto wykonać przy niej niewielkie zagłębienie, które polepszy efekty podlewania. Woda jest niezbędna dla każdej rośliny, dlatego trawa również wymaga podlewania tuż po posadzeniu i przez kolejnych kilka dni. Kiedy trawa dobrze się ukorzeni, wystarczy jej woda pochodząca z opadów deszczu. Pomiędzy sadzonkami traw należy zachować odpowiednią odległość, ponieważ rośliny będą szybko się rozrastać, a przecież nie nadają się na trawnik. Najlepszy czas na sadzenie trawy ozdobnej to wczesna wiosna, kiedy ziemia rozmarznie i nie ma już zagrożenia większymi przymrozkami.

Dalsza pielęgnacja

Jeśli chodzi o nawożenie to trawy ozdobne z reguły nie wymagają dodatkowego zasilania nawozem, ponieważ mogą wówczas stracić swoje ozdobne cechy np. zbytnio wyrastając. Jeśli w ogrodzie są sadzone gatunki traw wrażliwych na niskie temperatury, np. trawa pampasowa, konieczne jest okrycie rośliny na zimę. Wczesną wiosną należy obcinać zeschłe liście u traw, by pobudzić je do wzrostu i wypuszczania nowych pędów. Jeśli trawa zrobiła się nieładna i jest zbyt mocno przerośnięta, można wówczas ściąć ją przy ziemi – bez obaw, za jakiś czas odrośnie znacznie ładniejsza. Okolice kwietnia to także dobry czas na rozsadzanie traw ozdobnych. Nowe sadzonki można uzyskać poprzez podział większych osobników.