Jak otworzyć firmę elektryczną

Niniejszy artykuł pod tytułem Czy warto wybrać trawę samozagęszczającą się Barenbrug? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Czy warto wybrać trawę samozagęszczającą się Barenbrug? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Firma elektryczna to jedna z najlepszych branż, które można wybrać. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie w zakresie wykwalifikowanych specjalistów w elektroenergetyce jest to prawdziwa żyła złota. W tym poradniku dowiesz jak otworzyć taką firmę

Czym przede wszystkim zajmuje się firma elektryczna?

Firma oparta na takiej działalności może zajmować się

  • oświetleniem ulicznym,
  • usuwaniem awarii elektrycznych
  • montażem instalacji elektrycznych w budynkach przemysłowych, mieszkalnych i urzędowych
  • przyłączaniem przewodów
  • konserwacją, remontem i pomiarami instalacji elektrycznych
  • badaniem rezystancji izolacji,
  • tworzeniem stacji transformatorowo-rodzielczych,
  • sprawdzaniem parametrów zabezpieczeń różnicowoprądowych.

Tego potrzebujesz, aby założyć firmę elektryczną

Założenie firmy elektrycznej wiąże się z posiadaniem odpowiednich uprawnień. Bez nich nie można zajmować się montażem, obsługą, konserwacją, remontem i pomiarami elektrycznymi. W zależności od tego jakie będzie nasza firma oferowała usługi niezbędne uprawnienia można podzielić na:

    • uprawnienia G1 – eksploatacja i dozór urządzeń, sieci i instalacji elektrycznych,
    • uprawnienia G2 – eksploatacja i dozór urządzeń, instalacji i sieci cieplnych,

uprawnienia G3 – eksploatacja i dozór urządzeń, sieci i instalacji gazowych.

Jak można zdobyć uprawnienia pozwalające na założenie firmy elektrycznej?

Takie uprawnienia można zdobyć poprzez zapisanie się na kurs oraz egzamin SEP. Wiele firm oferuje takie kursy wraz z egzaminami w formie online, więc nie trzeba nigdzie jeździć. Co istotne kwalifikacje takie można wyrobić w kilka dni. Pamiętać jednak trzeba o tym, że po 5 latach tracą one ważność i trzeba je odnowić, aby móc prowadzić działalność.

Jak założyć firmę elektryczną mając już wymagane uprawnienia?

Oprócz uprawnień jest też wiele innych formalności, które trzeba wykonać, aby firma elektryczna w świetle prawa była zalegalizowana. Co należy zrobić? Tego dowiesz się z poniższej listy.

  1. Wybór formy prawnej czyli działalność jednoosobową lub spółkę cywilną, komandytową, jawną czy nawet z ograniczoną odpowiedzialnością.
  2. Wybór opodatkowania na zasadach ogólnych bądź podatek liniowy lub ryczałt.
  3. Wybór księgowości – najlepszym pomysłem będzie skorzystanie z księgowości zewnętrznego biura rachunkowego. Można, także samemu prowadzić księgowość za pomocą dostępnych programów.
  4. Wybór kodu PKD – jest to katalog obszarów działalności, a w przypadku firmy elektrycznej można skupić się na montażu instalacji czy naprawie urządzeń elektrycznych.

Sprawdź także ofertę na uprawnienia SEP Zielona Góra.