Planując założenie ogrodu zazwyczaj wyobrażamy sobie pięknie kwitnące rośliny, okazałe krzewy i drzewa, ozdobne alejki. Zapominamy jednak, że największą przestrzeń w wielu ogrodach zajmuje przede wszystkim… trawa. Dlatego dziś prezentujemy sposoby na zadbanie o ogrodowy trawnik.
Trawniki, wbrew pozorom, mają istotną rolę biologiczną do spełnienia. Choć trawa jest niepozorną roślinką, to jednak zauważalnie wpływa na oczyszczenie powietrza i wytworzenie tlenu. Trawnik działa także jak naturalna zapora przed skażeniem gleby, przed nadmiernym nasłonecznieniem i odparowywaniem wody, czy erozją gleby. Dzięki obecności trawników możemy także liczyć na stłumienie hałasu, zmniejszenie prędkości wiatru, czy zwiększenie wilgotności powietrza dzięki parowaniu wody z roślin w upały, co daje efekt ochłodzenia. Może się wydawać, że tak mała roślina jak trawa nie może mieć aż tak dużego wpływu na klimat czy nasze samopoczucie. Wystarczy jednak odwiedzić w upał miejsce pozbawione trawy, przy okazji zaobserwować ile roślin się tam rozwinęło i czy występują tam zwierzęta. Trawa to życie. Nie do przeoczenia jest także estetyczna rola trawników. Dzięki nim nierówne lub ostre rysy terenu zostają złagodzone a ogrody nabierają zadbanego wyglądu. Ponadto trawnik jest neutralnym elementem łączącym wszystkie elementy ogrodu – rabatki kwiatowe, drzewa, krzewy, czy ogrodowe ozdoby.
Aby trawnik dobrze się prezentował, należy regularnie o niego dbać. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to:
Dzięki nim trawnik niezależnie od pory roku będzie atrakcyjną ozdobą przydomowego ogródka.
Nawożenie trawnika wpływa na gęstość trawy i jej elastyczność, dzięki rozwojowi systemu korzeni. Zabieg ten po raz pierwszy wykonuje się wiosną, po rozmarznięciu ziemi, a ostatni raz na koniec września, aby trawa przygotowała się do zimy. Wiosną nawozy powinny zawierać większą dawkę azotu, jesienią mogą być jej całkiem pozbawione.
Podlewanie trawnika zależy od aktualnej temperatury, ale i tego, jakie nasiona traw zastosowaliśmy i jaka jest głębokość systemu ich korzeni. Kiedy trawy przyrasta najwięcej (wiosną i pod koniec lata) należy podlewać trawnik częściej. Wbrew pozorom groźniejsze jest jednak nadmierne podlewanie, niż przesuszenie trawy.
Często powtarzanym zabiegiem, mającym znaczny wpływ na wygląd trawnika, jest jego koszenie. Trawa po skoszeniu zwiększa ilość zielonej masy, zagęszczając się i stając się bujniejsza. Najczęściej kosi się trawę co tydzień, dwa, a standardowa wysokość traw to 3-4 centymetry. Należy pamiętać o usunięciu skoszonej trawy z trawnika przy pomocy grabi.
Innymi ważnymi zabiegami, choć wykonywanymi rzadziej, są zabiegi wałowania i napowietrzania. Wałowanie wyrównuje powierzchnię trawnika i pobudza rozrastanie się korzeni. Przeprowadza się je wałem o szerokości metra i wadze ok. 70 kilogramów. Napowietrzanie również pomaga rozwijać korzenie trawy, a także pobudza ją do wzrostu, zwiększa jej elastyczność, pobudzając do równomiernego wzrostu. Napowietrzanie można wykonywać aeratorem (mniejsze urządzenie, stosowane ok. 3 razy do roku) lub weltykulatorem (większy sprzęt, używany zwykle raz do roku na wiosnę).
Potrzebujesz akcesoriów na ogród? Sprawdź ofertę na naszogrodniczy.pl.