Czym różni się produkt bio, eko i organic?

Niniejszy artykuł pod tytułem Czy warto wybrać trawę samozagęszczającą się Barenbrug? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Czy warto wybrać trawę samozagęszczającą się Barenbrug? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Obecnie produkcja i sprzedaż produktów kręci się wokół trendu ekologicznego. Producenci, więc stosują oznaczenia. Sprawdź, czym się one różnią i co tak naprawdę znaczą?

Produkty Eko – jakie są oznaczenia?

Produkty eko (np. eko torby papierowe) powinny składać się w dużej mierze z zasobów naturalnych. Nie mogą one niszczyć ekosystemu. Tego typu produkty mają oznaczenie:

  • Euroliść– mówi o pochodzeniu i jakości żywności w zgodzie z zasadami rolnictwa ekologicznego,
  • PCBiC – potwierdza, że produkt spełnia wymagania ochrony środowiska czyli nie ma negatywnego wpływu na otoczenie,
  • EU Ecolabel – wszystkie produkty i usługi zostały tak zaprojektowane, aby ich odziaływanie na środowisko było zminimalizowane do minimum od wydobycia, po produkcję, zapakowanie, transport, wykorzystanie i utylizację.

Produkty znakowane znakiem BIO

Produkty z tej kategorii nie naruszają harmonijnego rozwoju środowiska. Powstają tak, aby wspierać system selekcji naturalnej roślin i zwierząt.

  • PCBiC – znak stosowany, również w produktach EKO. Potwierdza on zgodność z wymogami rolnictwa ekologicznego,
  • AGRO BIO TEST – potwierdza ekologiczną uprawę roślin, utrzymanie zwierząt, produkcję drożdży i pasz, pszczelarstwo, rynek produktów ekologicznych, również tych importowanych.

Produkty oznaczane znakiem ORGANIC

Produkty w tej kategorii muszą mieć 95% składników naturalnych. Podczas produkcji ziemia nie może zostać wyeksploatowana bądź wyjałowiona.

  • Organic Content Standard – weryfkiuje zawartość organicznych włókien w końcowym produkcie. Dotyczy produktów nieżywnościowych.
  • ECOCERT – to oznakowanie można znaleźć na żywności, produktach spożywczych, kosmetykach, perfumach, detergentach oraz tekstyliach. Opakowania i torby papierowe, również zostają oznakowane znakiem ECOCERT jeśli zostały wykonane z naturalnych składników.

Jeśli chcemy być pewni, że wybrany przez nas produkt w sklepie jest ekologiczny przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę czy posiada symbol eko-liścia. Ten certyfikat to najlepsza gwarancja, że dany produkt został wyprodukowany wedle określonych norm. Wiele firm stosuje jeden z najpopularniejszych chwytów marketingowych czyli na swoim towarze umieszcza hasła „eko, bio lub organic”, ale w rzeczywistości wprowadzają w ten sposób konsumenta w błąd. Takie zabiegi są nieuczciwe, ale powszechnie używane i wcale nie są uznawane za złamanie prawa. Jeśli chcesz uniknąć nadziania się na nieuczciwe zagranie producentów szukaj oznaczeń podanych w tym artykule na opakowaniach produktów.